Гумецький Володимир

195

Гумецький Володимир Корнилович [20.02.1907, с. Спас, тепер Рожнятівського р-ну Івано-Франківської обл. – 13.12.1993, м. Львів] – редактор, кінокритик, публіцист, фейлетоніст, кіноаматор.

Псевдоніми: Е. Кран, Ікс Фікс, Кут Кудак, Одарка Лакуста?, Оксана Цурковська, Тессар, Х-27; В. Г., Г., W. H.

Народився у сім’ї священника-москвофіла Корнила Гумецького (помер 1919 р.). Початкову освіту здобув у рідному селі. 1917 р. разом із батьками висланий австрійською владою на заслання в м. Пільзно, де перебував до амністії 1918 р.

Після повернення продовжив студії у класичних гімназіях Долини та Львова, де 1926 р. склав іспит на атестат зрілості. 1927 р. вступив на гуманітарний факультет Львівського університету, який успішно закінчив за спеціальністю «польська філологія» і здобув ступінь магістра філософії.

Ще під час університетських студій зацікавився теоретичними дослідженнями в царині естетики й історії кінематографа. Відвідував лекції професора філософії Романа Інгардена, брав участь у дискусіях та вечірках львівського кіноклубу «Awangarda».

Після закінчення університету вчителював у львівських гімназіях. Продовжував цікавитися кіно, займався кіноаматорством і мріяв стати кінооператором. Не маючи фінансової можливості здобути кіноосвіту за кордоном, займався самоосвітою – передплачував провідні фахові журнали і взявся за пропагування кіномистецтва у Галичині. 1935 р. видав у Львові брошуру «Мусимо фільмувати».

Із приходом радянської влади припинив свою публіцистичну діяльність. У листопаді 1939 р. влаштувався практикантом до Бібліотеки НТШ, а коли її реорганізували у Львівську філію Бібліотеки Академії наук УРСР у січні 1940 р.,  перейшов на посаду бібліотекаря, згодом – старшого бібліотекаря.

У період німецької окупації Львова працював на посаді бібліотекаря районної бібліотеки Шевченківського району. У серпні–вересні 1944 р. організував і впорядкував розгромлену німцями районну бібліотеку Залізничного району і виконував обов’язки її директора.

У вересні 1944 р. повернувся на роботу в Бібліотеку Академії наук УРСР на посаду головного бібліотекаря відділу опрацювання, відтак працював старшим бібліотекарем. У 1949 р. очолив групу систематичного каталогу у відділі опрацювання. У лютому 1953 р. був переведений на посаду старшого бібліотекаря картосховища, згодом – книгосховища і наукового читального залу. У жовтні 1972 р. вийшов на пенсію. Похований на Голосківському цвинтарі у Львові.

У пресі публікував статті про технічні моменти кінематографа, розвиток кіномистецтва у світі та перспективи національного кіновиробництва у Галичині, рецензії на кінострічки, фейлетони на актуальні суспільно-політичні теми.

Редакторсько-видавнича діяльність: член редколегії часопису «Кіно» (Львів) у 1933 р., фактичний його відповідальний редактор  упродовж 1934–1936 рр.; фактичний співредактор журналу «Дні» (Львів).

Публікаторська активність: «Діло», «Дні», «Життя і Знання», «Кіно», «Література. Мистецтво. Наука» (додаток до «Мети»), «Назустріч» (усі – Львів);
«Awangarda» (Познань), «Х і ХІ Muza» (фільмовий додаток до газети «Słowo Polskie»; Львів), «Sygnały» (Львів).


Література: Бучко Р. Львівський журнал «Кіно» (1930–1936 рр.). Галицька брама. 1996. № 24. С. 5; Середа О. Володимир Гумецький: маловідомі сторінки життєпису та публіцистичної діяльності. Збірник праць Науково-дослідного інституту пресознавства. Львів, 2015. Вип. 5(23). С. 611–618; Gierszewska B. Kino i film we Lwowie do 1939 roku.  Kielce: Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej, 2006. S. 172–173, 242, 276, 314; Середа О. У полоні арту: українська мистецька преса Галичини міжвоєнного двадцятиліття:  монографія. Львів, 2023. С. 196.

Джерела: Інформація від кінознавця Романа Бучка та некрополіста Ігоря Мончука.

Світлина: Архів відділу кадрів Львівської національної наукової бібіліотеки України ім. В. Стефаника.

Оксана Середа

Опубліковано: 19.02.2025.



Стаття поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), яка дозволяє розповсюджувати та цитувати цю публікацію лише за умови зазначення її авторства та посилання на сторінку онлайн-енциклопедії Biograma.

Як нас цитувати:  Середа О. Гумецький Володимир. Biograma: енциклопедія імен української преси [електронний ресурс]. https://biograma.net.ua/humetskyy-volodymyr/ (дата звернення: 00.00.0000).



НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я