Пюрко Богдан

68

Пюрко Богдан Юліан [04.07.1906, м. Немирів, тепер – смт Яворівського р-ну Львівської обл. – 23.10.1953, м. Детройт, США] – публіцист, педагог, диригент, піаніст.

Варіанти правопису прізвища: П’юрко.

Народився у сім’ї судового радника Михайла та піаністки Терези Пюрків. Невдовзі родина переїхала до Самбора, де вступив до гімназії. Під час навчання захопився хоровим співом і співав у «Самбірському Бояні». Ще будучи учнем старших класів гімназії, робив перші кроки у диригуванні і невдовзі став керівником «Самбірського Бояну».

1923 р. продовжив студії у Музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові (клас Василя Барвінського). Після завершення навчання 1927 р. продовжив здобувати освіту на диригентському факультеті Празької консерваторії (клас професора Томаша Долєжіля), яку закінчив 1930 р. Оскільки у Галичині працевлаштуватися не вдалося, на запрошення Антона Рудницького виїхав до Києва, де обійняв посаду корепетитора Київської державної академічної української опери. Однак уже за рік контракт із галицьким диригентом було розірвано і він повернувся до Львова. Невдовзі йому запропонували посаду спершу другого, а за три місяці – першого диригента у Дрогобицькому драматичному театрі. Також викладав фортепіано і теоретичні предмети у Дрогобицькій філії Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка.

Із початку 1932 р. керував хором товариства «Боян» у Дрогобичі. 1933 р. його обрано заступником товариства «Боян» та запропоновано посаду директора Дрогобицької філії Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка. Також став членом виконавської секції Союзу українських професійних музик та очолив спортивне товариство «Зоря» (пізніше – «Ватра»).

Із початком Другої світової війни залишив Дрогобич і упродовж двох років мешкав у Польщі, де брав участь у діяльності співочого товариства «Сурма» та Українського спортивного студентського клубу. Після відступу радянських військ повернувся до Дрогобича, відновив роботу «Бояну», який під його керівництвом 1942 р. здобув перше місце на Крайовому конкурсі хорів. Із серпня 1941 до серпня 1944 р. працював диригентом Підкарпатського театру у Дрогобичі.

У липні 1944 р. разом із дружиною емігрував до Німеччини, спершу перебував у таборі у м. Карльсфельд, де займався випадковими заробітками, переважно давав уроки музики. 1945 р. перебрався до Мюнхена, де активно взявся за організацію українського музичного життя, згуртував українських музикантів і співаків та започаткував Український оперний ансамбль.

У липні 1949 р. емігрував до США, спершу до Нью-Йорка, а наприкінці серпня разом із дружиною оселився у Детройті, де керував відновленим Українським оперним ансамблем та працював над створенням українського симфонічного оркестру (реалізував цей задум у лютому 1953 р.) Помер після виснажливої хвороби.

Є автором збірки патріотичних пісень для чоловічого хору (1940). У пресі виступав із рецензіями на концертні виступи хорів, публікував статті на музичні теми.

Публікаторська активність: «Вільне Слово» (Дрогобич), «Діло» (Львів), «Українська Музика» (Стрий, Львів).


Література: Зубаль Я. Богдан Пюрко (У п’яті роковини з дня смерти). Свобода. 1958. 15 жовт. С. 5; Медведик П. Діячі української музичної культури (Матеріали до біо-бібліографічного словника). Записки Наукового товариства імені Шевченка. Львів, 1996. Т. 232: Праці Музчикознавчої комісії. С. 530–531; Михаць М., Модрицький З. Диригентсько-хорова діяльність Богдана П’юрка (Дрогобицький період 1932–1944). Молодь і ринок. 2011. № 11(82). С. 60–63; Несторович В. Проф. Богдан Пюрко. Свобода. 1953. 29 жовт. С. 3;  Савицький Р. Богдан П’юрко. Замість некрологу. Київ. Філадельфія, 1953. Ч. 6. С. 298–300; Середа О. П’юрко Богдан-Юліан Михайлович. Українська журналістика в іменах : матеріали до енцикл. слов. Львів, 2013. Вип. 20. С. 417–418; Соневицький І. Свобода. 1953. 17 листоп. С. 3.

Світлина: Приватний архів родини Богдана Пюрка.

Оксана Середа

Опубліковано: 24.07.2025.

 



Стаття поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), яка дозволяє розповсюджувати та цитувати цю публікацію лише за умови зазначення її авторства та посилання на сторінку онлайн-енциклопедії Biograma.

Як нас цитувати:  Середа О. Пюрко Богдан. Biograma: енциклопедія імен української преси [електронний ресурс]. https://biograma.net.ua/piurko-bohdan  (дата звернення: 00.00.0000).



 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я