Василенко Петро

65

Василенко Петро Власович [1921, с. Війтовці на Полтавщині, тепер с. Супоївка Яготинського р-ну Київської обл. – 21.05.1946, Закерзоння, тепер Польща] – редактор, публіцист, поет, фейлетоніст, військовик.

Варіанти підпису: Волош-Василенко.

Псевдоніми: Петро Волош, Петро Гетьманець, П. Гетьманець, Петро Полтавець.

Підпільні псевдо: Волош, Гетьманець, Полтавець.

Народився у багатодітній селянській сім’ї Власа Василенка, колишнього моряка Чорноморського флоту, на кораблі якого у 1918 р. було піднято синьо-жовтий прапор. У 1936 р. його батько був заарештований органами НКВС і засуджений до 10 років заслання  у Сибіру. Попри моральний тиск, закінчив середню школу із відзнакою, однак як син репресованого медалі не отримав. Працював у колгоспі і займався літературною творчістю, друкував вірші у районній газеті. Є суперечливі відомості, що намагався здобути педагогічну освіту і деякий час учителював на Яготинщині.

Під час німецької окупації став підпільником, був членом підпільної мережі Організації українських націоналістів в Яготині.

Із наближенням Червоної армії переправився через Дніпро, рушив на Захід й опинився на Закерзонні. 1943 р. мешкав у м. Любачів (тепер Польща), працював у «Маслосоюзі». Водночас брав участь у розвитку українського громадсько-культурного життя та місцевої «Просвіти», виконував підпільні завдання.

У липні 1944 р. долучився до лав Української повстанської армії, був старшиною, політичним виховником куреня «Месники». Редагував книжкові підпільні видання ОУН і УПА. Належав до Української головної визвольної ради.
Загинув у бою з польськими військами у Любінецьких лісах Сольської пущі над річкою Танва, протидіючи сумнозвісній операції «Вісла». Похований у с. Новий Люблинець на Любачівщині, тепер Польща.

Автор збірки революційних поезій, статей, репортажів, нарисів, фейлетонів, гуморесок у підпільній пресі УПА.

Редакційно-видавнича діяльність: редактор підпільного часопису «Лісовик» (Надсяння) у 1945–1946 рр.

Публікаторська активність: «До зброї» (Волинь), «Лісовик» (Надсяння), «На чатах» (Німеччина).


Література: Брайлян Н. Василенко Петро. Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклоп. слов. Львів, 2007. Вип. 14. С. 58–59; Василенко Петро («Волош» –«Гетьманець» –«Полтавець»). Мої повстанські марші. Від Полтави до Ярослава, від Дніпра по Сян. Спогади, вірші, пісні / упоряд. М. Петренко. Львів, 2006. 142 с.; Горинь В. Нові сторінки життєпису поета-упівці. Василенко Петро («Волош» –«Гетьманець» –«Полтавець»). Мої повстанські марші. Від Полтави до Ярослава, від Дніпра по Сян. Спогади, вірші, пісні / упоряд. М. Петренко. Львів, 2006. 142 с.: фото. Український визвольний рух. Львів, 2007. № 9 . С. 309–315; Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості: словник-довідник / упорядк. В. А. Просалової. Донецьк, 2012. С. 54–55.

Електронні ресурси: Чернов А. 80-річчя УПА: розповідь про поета та редактора підпільного видавництва УПА з Полтавщини Петра Василенка-Волоша. Полтавщина: інтернет-видання. 2022. 6. жовт. https://poltava.to/project/7515/ (дата звернення 15.04.2025).

Світлина: Полтавщина: інтернет-видання. 2022. 6. жовт. https://poltava.to/project/7515/

Оксана Середа

Опубліковано: 15.04.2025.



Стаття поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), яка дозволяє розповсюджувати та цитувати цю публікацію лише за умови зазначення її авторства та посилання на сторінку онлайн-енциклопедії Biograma.

Як нас цитувати:  Середа О. Василенко Петро. Biograma: енциклопедія імен української преси [електронний ресурс]. https://biograma.net.ua/vasylenko-petro/ (дата звернення: 00.00.0000).



 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я