Поповська Ярослава Іванівна [16.12.1914, м. Відень, Австрія – 31.05.1995, м. Перемишль, Польща] – публіцистка, музична критикиня, піаністка, диригентка, громадська діячка.
Псевдоніми і криптоніми: Ярослава Перемишлянка, Проліска, Ярпо.; Я. П., Яр. П., Яр. По.
Народилася у сім’ї вчителів Івана Поповського та Емілії з дому Крушельницької, дворідної сестри оперної співачки Соломії Крушельницької. Батько був учителем класичних мов в українській чоловічій гімназії у Перемишлі, мати вчителювала у початкових школах. На початку Першої світової війни батьків було евакуйовано до Відня. Після звільнення Перемишля з-під російської окупації сім’я повернулася до міста, де батько продовжував навчати в українській чоловічій гімназії.
Перші три роки початкової школи навчалася вдома із батьками. Із четвертого класу почала навчання в українській жіночій гімназії при Інституті для дівчат у Перемишлі, яке завершила 1932 р. Після цього вивчала гру на фортепіано у філії Музичного інституту ім. Миколи Лисенка у Перемишлі, який закінчила у 1936 р. 1939 р. мала намір розпочати студії музикознавства в Ягеллонському університеті у Кракові, однак початок війни цьому перешкодив.
Із приходом совєтів до Перемишля отримала працю вчительки гри на фортепіано і за сумісництвом виконувала функції заступниці директора в новозаснованій державній музичній школі. Під час німецької окупації упродовж 1941–1944 р. вчила писання на друкарській машинці в місцевій торговельній школі. Від 1946 р. учителювала у польській державній музичній школі, де навчала гри на фортепіано. Упродовж 1962–1968 рр. студіювала у Державній вищій музичній школі у Кракові (зараз – Академія музична ім. Кшиштофа Пендерецького), отримала ступінь магістра.
Також займалася громадсько-культурною діяльністю – брала активну участь у відбудові українського культурно-освітнього життя у Перемишлі. Від 1956 р. належала до Українського суспільно-культурного товариства, працювала у ньому як інструкторка хорового співу, провадила низку хорових, естрадних та дитячих музичних колективів.
У 1983 р. вийшла на пенсію. Похована на головному цвинтарі у Перемишлі.
Є авторкою спогадів про Соломію Крушельницьку, статей у варшавському щорічнику «Український календар», публікацій, рецензій, критичних оглядів у пресі про виступи музичних та театральних колективів української громади в Перемишлі та з інших осередків поселення українців у Польщі, щорічних Шевченківських свят тощо, матеріалів для дитячих аматорських гуртків.
Публікаторська активність: «Наше слово», «Світанок» (обидва – Варшава).
Література: Поповська Я. Автобіографія. Український календар. Варшава 1987. С. 47-51; Поповська Я. Співачка високої культури. Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування: у 2-х ч. / упоряд., вступ. стаття, примітки М. Головащенка. Київ, 1978. Ч. 1. С. 242–243; Попович О., Фільц Б. Поповська Ярослава Іванівна. Українська музична енциклопедія. Т. 5. Київ, 2018. С. 383–384.
Архівні матеріали: особисті документи Ярослави Поповської з приватного архіву родини Чорних у Перемишлі.
Світлина: Приватний архів родини Чорних.
Володимир Пилипович
Опубліковано: 22.05.2025.
Стаття поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), яка дозволяє розповсюджувати та цитувати цю публікацію лише за умови зазначення її авторства та посилання на сторінку онлайн-енциклопедії Biograma.
Як нас цитувати: Пилипович В. Поповська Ярослава. Biograma: енциклопедія імен української преси [електронний ресурс]. https://biograma.net.ua/popovska-yaroslava/ (дата звернення: 00.00.0000).