Стебельська Аріадна

101

Стебельська Аріадна Арсенівна [23.08.1919, м. Гнівань, тепер Вінницької обл. – 06.06.2002, м. Торонто, Канада] – журналістка, критикиня, поетеса, малярка, скульпторка, педагогиня, культурна діячка.

Дівоче прізвище: Шумовська.

Варіант підпису: Аріадна Шум-Стебельська.

Псевдоніми: Аріядна Шум, А. Шум; А. С., А. Ш.

Народилася  у сім’ї інженера-механіка Арсена Шумовського та Ганни з дому Селецької. Дитинство пройшло у с. Мирогоща (тепер – Дубенського р-ну Рівненської обл.). Оскільки батько працював у Генеральному секретаріаті військових справ Української Народної Республіки, то після поразки національно-визвольних змагань, аби уникнути репресій, у 1922 р. родина переїхала до Польщі. У Кракові Аріадна закінчила гімназію, мистецьку школу. Згодом продовжила студії в Ягеллонському університеті у Кракові.

У січні 1939 р. вийшла заміж за журналіста та громадсько-політичного діяча Богдана Стебельського. Під час Другої світової війни вчителювала у середніх школах Самбора та Яворова на Львівщині, разом із чоловіком розписувала церкви на Бойківщині.

Улітку 1944 р. разом із родиною емігрувала до Німеччини, опинилася у таборах для біженців у Нойбоєрні та Пюртені. Продовжувала займатися мистецькою творчістю та працювала вихователькою.

У 1949 р. переїхала до Канади, оселилася у Ванкувері, працювала у місцевому шпиталі, а 1954 р. разом із родиною остаточно осіла у Торонто.  Там підробляла перекладацькою діяльністю і працювала у редакції газети «Гомін України». 1969 р. закінчила відділ славістики Оттавського університету,  1975 р. – педагогічний факультет Торонтського університету. Захистила дисертацію в Українському вільному університеті у Мюнхені. Також вивчала італійську мову в Урбінському університеті. Згодом викладала історію й теорію мистецтва, художнє читання та сценічну гру, українську мову і літературу, французьку і німецьку мови у середніх школах, на курсах українознавства у Торонто.

Належала до Асоціації діячів української культури (очолювала її торонтську філію), Української спілки образотворчих мистців, Ліги українок Канади, Наукового товариства імені Шевченка.  Разом із чоловіком організувала і викладала на Курсах українознавства імені Юрія Липи в Українському культурному центрі у Торонто.

Є авторкою численних наукових праць, статей літературно-мистецької тематики та есе в українській еміграційній пресі.

Публікаторська активність: «Визвольний Шлях» (Лондон), «Гомін України» (Торонто), «Естафета» (Торонто), «Література і Мистецтво» (Торонто), «Народна творчість та етнографія» (Київ).


Література: Брайлян Н. Приховані імена: словник псевдонімів та криптонімів українських авторів ХІХ–ХХІ ст. Львів, 2023. С. 368; Пшеничний М. Сильний, мужній, безстрашний. Два ювілеї Арсена Шумовського. Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею: зб. наук. пр. Вип. 15: Матеріали наукової конференції «Волинь в Українській революції 1917–1921 рр.». Рівне, 2017. С. 126–134; Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / упорядкув. В. А. Просалової.  Донецьк, 2012. С. 411; Українські митці у світі. Матеріали до історії українського мистецтва XX ст. / авт.-упоряд. Г. Стельмащук. Львів, 2013.  С. 512–513. 

Електронні ресурси: Бенедюк Г. Ніжність і сила Аріадни Стебельської. Відома українка в Канаді. Листи до приятелів. https://lysty.net.ua/stebelska (дата звернення 10.03.2025).

Світлина: https://lysty.net.ua/stebelska

Оксана Середа

Опубліковано: 10.03.2025.



Стаття поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), яка дозволяє розповсюджувати та цитувати цю публікацію лише за умови зазначення її авторства та посилання на сторінку онлайн-енциклопедії Biograma.

Як нас цитувати:  Середа О. Стебельська Аріадна. Biograma: енциклопедія імен української преси [електронний ресурс]. https://biograma.net.ua/stebelska-ariadna/ (дата звернення: 00.00.0000).



НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я